Jdi na obsah Jdi na menu
 


PRÁCE NA OHLÁVCE


Když hříbě bez problémů snáší ohlávku (nasazováno i snímání), je na čase, aby pokročil ve výcviku vodění
Pár rad pro usnadnění:

  • hříbě udrží pozornost jenom krátce, vaše lekce by tak neměli přesahovat 10min. Tyto lekce po 7 – 10 minutách se mohou opakovat 23x za den
  • vytvořte si určitý rozvrh a docílíte tím větších pokroků u hříběte, pokud se budou lekce odehrávat v určitou hodinu, hříbě si na to zvykne a bude vědět, že ho čeká výcvik...
  • úvodní lekce provádějte v boxu nebo ohradě-pouze tam, kde to hříbě dobře zná, zůstane tak klidnější a soustředěnější
  • trpělivost!!! U každé lekce můžete strávit několik dní a spěch je špatný rádce
  • každou lekci zakončete "v dobrém", i kdyby to mělo znamenat návrat výcviku zpět o jeden či dva kroky. Spokojenost při rozchodu zvýší důvěru hříběte a další kroky začnou v pozitivním duchu. Jestliže se jeden den rozejdete ve zlém, stejně začněte i další den.

Tah vodítka
1.Aby se hříbě naučilo reagovat na táhnutí vodítka, nejrpve tahejte do stran, ne dopředu. Tah do strany naruší jeho rovnováhu a nutí je, aby udělalo krok směrem k vám a obnovilo tak ztracenou rovnováhu. V tento okamžik povolte. Koník rychle pochopí, že krok směrem k vám pro něj v důsledku znamená odměnu ve formě povolení tlaku ohlávku. Hovoříme tady o mírném, vydrženém tlaku, nikoli o škubání vodítkem!!! Celý postup-mírný tah, několik kroků stranou, ustoupení hříběte, uvolnění tlaku, pochvala-se opakuje tak dlouho, až se hříbě naučí sledovat jakýkoli váš pohyb hlavou, udělat krok k vám při každém vašem kroku zpět, a to s minimálním nebo i žádným tahem vodítka. Celý postup je nutné procvičit na obě strany.

2. Po zvládnutí předešlého kroku je možné přejít k dalšímu, kdy jsou člověk a hříbě bok po boku. Postavte se tak, že váš pravý bok je na úrovni levé plece hříběte nebo mírně před ní. Hlavu mu stočte mírně k sobě. Už se naučilo poddat se tlaku ze strany a ustoupit ve směru tahu. Jakmile udělá malý krůček stranou, povolte a udělejte krok vpřed. Když sleduje pohyb vašeho těla směrem dopředu, pochvalte ho (pochvala je nesmírně důležitá!!!), a tuto taktiku-krok stranou-krok vpřed-opakujte tak dlouho, dokud za vámi hříbě nepůjde po kruhu, aniž byste museli tahat za vodítko. Pokud hříbě v kterémkoli momentě "zamrzne" a nechce jít dopředu, vraťte se k pohybu stranou. Možná jste na ně příliš uspěchali výcvik.

3. Jestliže hříbě ochotně chodí v kruhu na levou ruku, vyveďte je na rovnou linii, ven z kruhu. Jděte rovně 5–6 metrů a pak zastavte a pochvalte ho. Pokud nechce jít, znovu se vraťte ke kroku 1., abyste je "rozmrazili". Celou tuto práci opakujte tak dlouho, dokud hříbě bude chodit po kruhu a na rovných liniích bez jakéhokoli tahání za vodítko. Potom je čas přejít na větší prostranství.

4. Pokud se po přechodu na nové místo hříbě plaší, leká nebo se snaží utéci, ihned ustupte krok zpět a doprava a pořádně zatáhněte za vodítko, abyste hříběti stočili hlavu k sobě. Dosáhnete tím tří důležitých věcí:
-znovu budete mít kontrolu nad hlavou hříběte, tedy i pod jeho trupem
-automaticky mu vytočíte záď-tedy tu část, která snadno rozdává kopance=D-od sebe
-hříbě se bude muset soustředit na vás a ne na okolí


Jakmile máte hříbě pod kontrolou, dovolte mu stát v klidu a až se uklidní, zopakujte dnešní postup.

 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

nevim a jen nevim

(Anča, 12. 9. 2011 15:09)

prominte,vubec nevim o co tu šlo.Mam kone a ten jenom obskakuje klisny nic jineho, nevite kde ho mam vykastrovat .....napište neco o tom.