Jdi na obsah Jdi na menu
 


CHODY KONĚ


Posloupnost dopadu koňských kopyt na zem v různých rychlostech se nazývají chody. V anglickém stylu jízdy existují čtyři základní chody: krok (čtyřdobý rytmus), klus (dvoudobý rytmus), cval (třídobý rytmus) a rychlý cval, který se nazývá také galop neboli trysk (čtyřdobý rytmus).

 

KROK je nejpohodlnější chod, protože je klidný a pravidelný. Nohy koně se pohybují v dané posloupnosti, vždy jen jedna: levá zadní, levá přední, pravá zadní, pravá přední.

KLUS je dvoudobý chod. Je energičtější, ale měl by vypadat a být pociťován jako klidný a rytmický. Nohy se pohybují kupředu v párech. Přední pravá a zadní levá noha zároveň, následovány levou přední a pravou zadní. To jsou takzvané diagonály.

 

CVAL je třídobý chod. Při každém kroku dopadnou kopyta třikrát. Každý kůň cválá na určitou nohu. Z důvodu rovnováhy by to vždy měla být přední vnitřní noha.

 

TRYSK je to nejrychlejší chod, jímž se kůň pohybuje. Je to čtyřdobý chod: levá zadní, pravá zadní, levá přední, pravá přední.

 

Zastavení

V zastavení by měl kůň stát rovně a klidně. Přední nohy by měly stát vedle sebe. Kůň by měl být čilý a připravený dát se do požadovaného pohybu.

 

Skákání 

Skákání má 4 fáze:
Nájezd – kůň sníží hlavu, natáhne krk a odhadne odskok.
Odraz – kůň zdvihne hlavu, odrazí se předníma nohama, skrčí hlezna pod tělo a pomocí zádě se odrazí nahoru a dopředu.
Let – kůň natáhne krk a zakulatí hřbet.
Doskok – kůň doskakuje s nataženými končetinami, zdvihá hlavu a krk.

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář